Кілька днів тому, 12 грудня, Ніжинський міський голова Олександр Кодола провів особистий прийом громадян в с. Кунашівка, яке розташоване на території Ніжинської громади.

Серед інших селяни порушували питання роботи аптечного пункту. Було б непогано, казали люди, якби мобільна медична бригада доставляла ще й ліки, адже їздити за ними до Ніжина невигідно: дорога обходиться у 80 гривень.

Медсестра амбулаторії сімейної медицини №3 Світлана Лазановська розповіла, що раніше фельдшери централізовано отримували ліки в одній аптеці. Ситуація змінилася, коли Кунашівку приєднали до Ніжинської громади. Оскільки та аптека, де брали ліки, закрилася, довелося укласти договір з приватною. Але згодом власник зрозумів, що йому це не вигідно, і розірвав договір.

На прийомі очільник Ніжина порадив обговорити питання про співпрацю з обласною аптечною мережею “Ліки Чернігівщини” і залишив контакти керівника.

Через тиждень журналіст Nizhyn Post зв’язалася зі Світланою Василівною Лазановською і поцікавилася, чи скористалася вона пропозицією міського голови. Виявилося, так, скористалася. В аптечній мережі “Ліки Чернігівщини” пані Світлані пояснили, що у них по Ніжину вже є проєкт, який незабаром має бути втілений у життя. І тоді вони радо співпрацюватимуть ще й з Кунашівкою. Тобто є шанси, що питання буде вирішено позитивно.

В той же день, коли відбувся прийом міського голови, до Кунашівського акушерського пункту завітала директор КНП “Ніжинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги” Оксана Андріївна Калініченко.

“У вас тут тепло і комфортно, – зазначила з порогу керівниця Ніжинської “первинки”. – В таких умовах приємно працювати і приймати пацієнтів”.

Світлана Василівна розповіла журналісту, що в приміщенні акушерського пункту, яке перебуває на балансі Центру первинної медико-санітарної допомоги, встановлено індивідуальне опалення. В наявності два котли: газовий і дров’яний. Останній придбали за сприяння директора ТОВ “Український аграрний союз” Людмили Михайлівни Гальонко. Завдяки старанням пані Людмили тепер у медпункті є й Інтернет.

В медпункті можна виміряти тиск, зробити аналіз крові на холестерин, тести на гепатит, ковід, СНІД. Також медсестра Світлана Лазановська робить дітям щеплення – вакцину надає Ніжинська сімейна амбулаторія №9.

Наразі у Кунашівці проживають понад 400 людей, з них – 38 дітей від народження до 14 років. Останнім часом народжуваність різко впала: якщо в попередні роки на світ з’являлося по 5-6 діток, то за період повномасштабного вторгнення – лише двоє. Через війну молодь з села виїжджає. Кожен шукає більш комфортні умови проживання для себе і для своєї родини.

Але в цілому селяни дуже задоволені, що в Кунашівці працює медпункт, і є ліки на невідкладну допомогу. У разі необхідності люди поспішають до Світлани Василівни, яка не тільки видасть ліки, а й заспокоїть добрим словом, проконсультує. Якщо у людини більш суттєві проблеми зі здоров’ям, тоді медсестра зв’язується із сімейним лікарем. Він скеровує її подальші дії. До “швидкої” теж телефонує медсестра. І на виклики до пацієнтів ходить саме вона.

Під час активних бойових дій Кунашівці було непереливки: село фактично опинилося в ізоляції. Місцеві активісти згуртувались задля допомоги іншим та організували кілька таких осередків. В перших рядах були староста Кунашівсько-Переяслівського округу Любов Пелехай, керівник ТОВ “Український аграрний союз” Людмила Гальонко, медсестра акушерського пункту Світлана Лазановська.

Саме на той період 10 селян хворіли на COVID-19. Можливості вільного виїзду з Кунашівки не було. Тому лікувалися, як могли: медсестра задіяла всі свої знання, хворі передавали один одному дорогоцінні коробочки з медпрепаратами. На радість, одужали всі. А коли росіяни відступили, наші військові ще довго навідувалися до сільського медпункту за допомогою…

Фельдшером у Кунашівці Світлана Лазановська працює з 2008 року. Коли кілька років тому село приєднали до Ніжинської громади, і медпункт закріпили за Ніжинською сімейною амбулаторією №3, Світлана Василівна “перекваліфікувалася” на медсестру.

Родом С. Лазановська з Івано-Франківщини. До переїзду в Ніжин працювала в селі санітаркою. Працюючи поруч з медпрацівниками, вбирала, як губка, потрібну інформацію. Вчилася надавати першу допомогу.

Через те, що у Ніжині були родичі, вирішила вступати до Ніжинського фахового медичного коледжу. По завершенню даного спеціалізованого закладу молодій фахівчині, яка навчалася на бюджеті, запронували обрати між Кунашівкою на Чернігівщині та Марківцями на Київщині. Який вибір вона зробила, нам відомо.

Згодом пані Світлана отримала другу – вищу – освіту в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя. Має диплом соціального педагога і практичного психолога. Набуті знання дуже допомагають їй в роботі з людьми…

В день нашого візиту керівниця Ніжинської “первинки” Оксана Калініченко подякувала Світлані Василівні за самовіддану працю та пообіцяла і надалі всіляко сприяти у вирішенні проблемних питань.

Автор: журналіст Nizhyn Post Валентина Савчук
Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *