Понад два роки в Україні триває повномасштабна війна. Тил згуртувався, щоб допомагати фронту. До зборів коштів на ЗСУ долучилися всі небайдужі українці, від старого до малого. Цінна кожна копійчина, кожний малюнок, зроблений дитячою рукою, кожна пара шкарпеток, яку зв’язала чиясь мама або бабуся, вклавши в цю річ серце і душу…
Але є інша категорія людей, яка мріє про “легкі” гроші та задля досягнення цієї мети готова піти на угоду навіть з власною совістю. Серед найбільш зухвалих афер, пов’язаних із привласненням грошей під час війни, – вигадане волонтерство і збір коштів на ЗСУ.
У соцмережі повідомляється про безліч таких випадків. Причому шахраї можуть скористатися будь-яким способом збору коштів: як переказом на віртуальні банківські картки, так і “вживу” – встановлюють скриньки на вулицях або в магазинах, звертаються з проханням задонатити до перехожих.
Але довіряти можна тільки відомим в Україні благодійним організаціям і волонтерам, які себе вже зарекомендували.
Так, на Одещині від імені військових адміністрацій аферисти просили “допомогу для ЗСУ” у підприємців кількох міст, включаючи Одесу. Бізнесменам пропонували зробити благодійний внесок – від 20 тис. до 100 тис. гривень. Отримавши гроші, учасники групи переказували їх на свої рахунки або знімали у банкоматах у різних регіонах країни. Загалом “на гачок” потрапили 60 комерсантів-благодійників.
Прикрий випадок стався на Житомирщині. 24-річний молодик збирав “донати” для військових, а гроші витрачав на продукти та розваги. Бійці на передовій так і не дочекалися маскувальних халатів, спальних мішків, рацій, рюкзаків. Серед ошуканих — члени родин захисників, переселенці та волонтери.
На Львівщині 26-річна жінка обдурила військовослужбовців, їхні родини та інших людей на понад 350 тисяч гривень. Усі гроші, отримані від клієнтів, жінка привласнювала.
На “гачок” шахраїв попався і житель Чернігівщини. На його пост про збір коштів на військову амуніцію відгукнувся аферист і пообіцяв відправити все потрібне для воїнів за “донат”. Слідчі поліції встановили, що аферист збагатився від такої “благодійності” на майже 25 тисяч гривень.
У поліції Київщини розповіли про низку поширених схем шахрайств в умовах повномасштабної війни.
“З початком бойових дій в області виникли і нові види афер, де злодії намагаються нажитись на біді громадян чи нових потребах під час воєнного стану. Фіксуйте шахраїв. На сайті кіберполіції у розділі “Стоп фрауд” можна перевірити номер телефону, банківську картку та посилання на сумнівний сайт – можливо, шахраї вже є в базі кіберполіції”, – наголошують правоохоронці.
Тож у поліції радять громадянам бути обачними та обережними, не користуватися послугами сумнівних організацій чи осіб, від зустрічі з якими, на жаль, сьогодні не застрахований жодний житель України. Зокрема, це стосується й Ніжина.
Автор: Максим Решетнік