В обласному центрі Деснянський районний суд виправдав уродженця Чернігова, якого обвинуватили у державній зраді через службу в армії РФ.
Про це йдеться у відповідному рішенні суду від 28 квітня 2025 року.
Зазначається, що чоловік вступив на військову службу Збройних сил РФ не пізніше 22 травня 2023 року перебуваючи у місті Майя, РФ.
“Після завершення навчань з бойової підготовки, в умовах воєнного стану, продовжуючи діяти на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності України, прийняв присягу збройних сил РФ. Підписав контракт про вступ до одного з підрозділів”.
Мати обвинуваченого під час судового засідання розповіла, що її син у 2017 чи 2018 році покинув навчання в Чернігові та поїхав в Росію на заробітки, до Якутії, де вона також раніше колись працювала.
“Почав працювати на будівництві. Познайомився із дівчиною. Згодом вони одружилися. У 2018 році було весілля в Росії, вона була присутня на цій події. Син одружився і залишився жити в Республіці Саха Якутія”.
За словами жінки, спочатку її син отримав дозвіл на тимчасове проживання строком на три роки, а потім прийняв громадянство Росії.
“Письмову заяву про відмову від громадянства України не подавав. Був призваний на військову строкову службу на один рік. Проходив її в Іркутській області. Через рік повернувся до дружини та дитини. Про війну в України сину відомо, він відмовився підписати контракт та брати участь в бойових діях проти України”, — розповіла мати обвинуваченого.
Стороною обвинувачення були надані наступні докази щодо винуватості чоловіка:
- витяг з ЄРДР, відповідно до якого отримана інформація, що чоловік, перебуваючи на території РФ вступив на військову службу до одного із підрозділів ЗС РФ;
- рапорт про виявлення кримінального правопорушення при огляді мобільного телефону, після чого виявлені графічні та текстові матеріали, які можуть вказувати про перехід на бік росіян в умовах воєнного стану;
- протокол пред`явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка, яка на фото впізнала обвинуваченого, який навчався у “Чернігівському фаховому коледжі інженерії та дизайну Київського національного університету технологій та дизайну”;
- протокол огляду сторінки користувача у соціально-орієнтованому ресурсі мережі інтернет. Там вказано інформацію про місце перебування — Russia, Respublika Sakha, Yakutsk та є фото, де чоловік одягнутий у військову форму, схожу на польову форму збройних сил РФ. З публікації від 31 травня 2023 року на сторінці, зрозуміло, що чоловіка забирають до армії;
- висновок експерта, згідно з яким особа чоловіка в мережі та в листуваннях, які виявили у вилученому телефоні при обшуках за місцем реєстрації обвинуваченого у Чернігові, одна і та ж особа.
Однак суд не знайшов належних і допустимих доказів, які б підтверджували ці обставини. Зокрема, не підтверджено підписання контракту, проходження бойової підготовки чи участі в бойових діях проти України.
Повістка на строкову службу в РФ, не мала встановленого джерела походження, а переписка з родичами підтвердила лише факт проходження строкової служби.
Також суд зауважив, що чоловік не повертався в України з 2017 року, не мав соціальних зв’язків з батьківщиною, тривалий час проживав у РФ з сім’єю, а отже мав право на визначення місця проживання, що відповідає міжнародним конвенціям про права людини.
Суд наголосив, що сторона обвинувачення не довела вину поза розумним сумнівом, а всі сумніви щодо причетності обвинуваченого до державної зради тлумачаться на його користь, як того вимагає Конституція України та Європейська Конвенція з прав людини. Відтак, суд ухвалив виправдувальний вирок, зобов’язавши державу покрити судові витрати у розмірі 5 300 гривень. Вирок можна оскаржити до Чернігівського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту проголошення.