Історія появи в Ніжині польських друкованих видань сягає в далеке ХІХ століття і становить основу колекції польських стародруків “Polonica”, яка знаходиться в фондах бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.
У ХХІ столітті естафету по формуванню фонду польських видань підхопила Ніжинська міська центральна бібліотека. Появі такого фонду треба завдячити голові культурно-просвітницької спілки громадян польського походження “Астер” Феліксі Бєлінській. Колектив бібліотеки підтримує творчу співпрацю зі спілкою практично з дня її заснування. Вже у 2004 році в бібліотеці з’явилися перші книги польською мовою та перекладна література: художні твори, підручники по вивченню польської мови та історії Польщі. Користуватися цими виданнями мали змогу як спілчани, так і ті, хто почав вивчати польську мову.
Останніми роками інтерес до вивчення польської мови суттєво зріс, адже з’явилися додаткові можливості навчатися в польських освітніх закладах. Вивчення мови стало в нагоді тим, хто переїздить за кордон з метою працевлаштування. Також це унікальна можливість вільно, комфортно і впевнено подорожувати без страху бути незрозумілим, цікавитися захоплюючою історією тієї чи іншої пам’ятки культури.
У 2017 році у Великій Британії був започаткований проєкт “Польська полиця”, який мав на меті охопити читачів – як іноземних, так і польських – у різних країнах світу через місцеві публічні бібліотеки, пропагуючи знання про Польщу, польську культуру та історію, а також формування позитивного образу Польщі. У 2019 році “польські полиці” з’явились у бібліотеках нью-йоркського Брукліна та Філадельфії. Україна – третя країна, де Інститут польської книги реалізує проект у співпраці з польською дипломатією та місцевими суспільними партнерами та самоврядуванням.
Місією Інституту книги, серед іншого, є популяризація польської літератури у світі. Проект “Польська полиця” має особливе значення в цій справі, оскільки польська книга має можливість успішно потрапити до іноземних читачів за допомогою мережі бібліотек у місцевих громадах, до польської меншини та людей з польським корінням, а також тих, хто вивчає польську мову або іншим чином шукають контакту з польською культурою.
У 2021 році Ніжинська центральна міська бібліотека увійшла в перелік 26 бібліотек України, які отримали книги польських авторів, як польською мовою, так і в перекладі на українську мову.
Книги, які безкоштовно передані бібліотеці – це добірка перекладів українською мовою польської класичної та сучасної літератури для дорослих та молодших читачів (зокрема, “Лялька” Б. Пруса, “Магазини кориці” Б. Шульца , “Знахар” Т. Доленги-Мостович, “Книги Якова” О. Токарчук, “Крига” Я. Дукая, “Лопушане поле” К. Ририх або молодіжна серія Р. Косика та А. Стельмашик), а також книги польською мовою, популяризовані Інститутом книги в актуальному виданні каталогу “New Books from Poland” (зокрема, “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” R. Raka, “Zimowla” D. Słowik, “Nieradość” P. Sołtysa, “Wyrwa” W. Chmielarza czy “Klęska imperium zła. Rok 1920” A. Nowaka).
20 травня 2021 року відбулося відкриття “Польської полиці” в центральній міській бібліотеці. На відкритті були присутні пані Ева Матушек-Загата, керівник Реферату з питань науково-освітньої співпраці Посольства Республіки Польща в Києві, яка передала до бібліотеки партію книг польських письменників, голова Ніжинської культурно-просвітницької спілки громадян польського походження «Астер» Вероніка Мандрико, заступник голови спілки «Астер» Максим Потапенко, депутат Ніжинської міської ради Олег Баранков.
Поважні гості здійснили екскурсію бібліотекою, ознайомилися з книжковою виставкою польської літератури, яка постійно діє на абонементі з 2004 року, та прослухали розповідь директора Ніжинської централізованої бібліотечної системи Олени Єкименко про тісну співпрацю з польською спілкою «Астер».
У 2023 році продовжилося поповнення фонду бібліотеки книгами польських авторів. В межах Міжнародного проєкту “Польська полиця в Україні”, який ініціювали Міністерство культури та національної спадщини Польщі і Міністерство культури та інформаційної політики України, Ніжинська міська ЦБС отримала комплект із 20 творів класиків та сучасних польських письменників в перекладі українською мовою. Сюди ввійшли твори Януша Корчака, Генріка Сенкевича, Януша Вишневського та багатьох інших авторів.
Впевнені, що ці книги знайдуть вдячних читачів серед дорослої та юнацької аудиторії, адже сьогодні додаткові знання хоча б однієї іноземної мови та читання книг – показник освіченості і рівня інтелектуального розвитку людини, її прагнення до самоосвіти та самовдосконалення.
Олена Єкименко, директорка Ніжинської міської централізованої бібліотечної системи