Сьогодні не можна собі уявити волонтерський рух Ніжина без “Кухарської Зграї Вовченят”. Організація, яку створено у серпні минулого року, забезпечує наших захисників сухими пайками, смаколиками та іншою продукцією. Ініціаторами та засновниками волонтерського підрозділу виступили: уродженець Ніжина Сергій Волков, який у Києві разом з дружиною Оленою створив благодійний фонд «Зграя Вовченят», ніжинці Наталія Забіла, Костянтин Смалій, Дмитро Тимошик.

Але сьогодні ми хочемо сфокусувати увагу саме на людях, які стали частиною згуртованого волонтерського колективу. Їх чимало. За приблизними підрахунками, до 600 чоловік.

З ініціаторкою та куратором “Зграї” Наталею Забілою зустрітися з першого разу не вдається – вона надто зайнята людина. І навіть зустріч з пані Наталею ще не гарантує спокійного спілкування за філіжанкою кави – її мобільний телефон не замовкає…

Це доказ того, що Зграя” – один великий механізм, а кожна людина в ньому – гвинтик, без якого неможливий рух цілого механізму.

ГОЛОВНА ЦІННІСТЬ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ – ЦЕ ЛЮДИ

Понеділок. Ранок. У приміщенні “Зграї” кипить робота: невгамовні бджілки-трудівниці вже на місці.

Чергову спробу поспілкуватися з пані Наталею перебиває телефонний дзвінок. На зв’язку – Володимир Іващенко з с. Лісне. Чоловік обіцяє під’їхати через кілька хвилин. І слова свого дотримується. Пані Наталя щиро дякує поважному пану Володимиру за співпрацю і вручає йому грамоту, волонтерську відзнаку і трішечки смаколиків. Виявляється, цей чоловік передав “Зграї” 12 тонн яблук. І він тут такий не один.

Приміром, в селі Мильники на Ніжинщині пенсіонерка Галина Пугач організувала збір овочів та консервації. Дуже допомагає Куликівська громада – завдяки БФ «Сіверяни» тричі надсилали 20-тонні вантажівки з овочами.

Городину та соління на ґанку волонтерської організації залишають навіть незнайомі люди. Насіння передають жителі Житомирської, Черкаської, Київської областей.

Сам процес приготування сухпайків трудомісткий. Це таке собі міні-виробництво: городину, яку доставляють люди та організації, спочатку передають тим, хто чистить. Вручну. По 8-12 мішків на тиждень. Моркву чистять у двох точках: родина Ковшут, в якої п’ятеро дітей; Вікторія Микитко разом зі своєю бригадою дівчат. З цибулею – та ж історія. Потрібно почистити приблизно 8 сіток в тиждень. Цим займаються дві ніжинські родини: Наталя і В’ячеслав Біленки; Тетяна і Тамара Салівон.

Раніше наші бабусі спілкувалися довгими зимовими вечорами, зібравшись у світлиці за прядінням. Тепер – інші часи та інші пріоритети. Жіночки старшого віку гуртуються задля того, щоб зробити свій скромний внесок у Перемогу.

Чотирі пенсіонерки – пані Люба, пані Тамара і дві пані Тетяни – організували свою бригаду “Ух”, яка розкладає по пакетиках лавровий лист. А це, на хвилиночку, майже 2 тисячі пакетиків щомісяця.

З моменту заснування “Кухарської Зграї Вовченят” з нею співпрацює колектив дитячого садочка з Вертіївки (окрема подяка за сприяння сільському голові Федору Миколайовичу Лозяну). Встановили там третю сушарку. Жіночки виготовляють смаколики, сухарики, чіпси з яблук, гарбузів, кабачків. Вимочують їх в меду.

“Ці дівчатка – справжні бджілоньки! Наші воїни у захваті від тої смакоти, які вони виготовляють!” – захопливо розповідає пані Наталя.

Волонтерське життя у Вертіївці крутиться і навколо голови молодіжної ради Тетяни Лебідь.

“Телефоную їй, наприклад, вночі, кажу, що терміново оголосили збір на Херсонщину. Минає небагато часу, і Тетяна відзвонюється: “Вже назбирала тонн 5-8. Забирайте!” – зазначає Наталя Забіла.

Людмила Красновид з с. Ніжинське сама знайшла “Зграю”, тепер заїжджає щодня, та не з порожніми руками. Суттєву допомогу волонтерській організації надають ніжинська підприємиця Людмила Мамедова, депутати-волонтери Наталя Радченко, Валерій Гавриленко, колектив ТОВ “НіжинХліб” на чолі з В’ячеславом Дегтяренком, родина Копиць. До речі, Копиці надали у безкоштовне користування погріб для зберігання овочів та консервації.

Окрема подяка – колективу виробника м’якої іграшки ПП “Копиця”. Вони двічі на місяць закуповують для “Зграї” спеції. Йдеться про 20-30 кг. Охоронці садового центру “Копиця” завжди допомагають розвантажувати машини.

Очищені овочі волонтери сушать, фасують і запаковують. І потім передають захисникам.

“У НАС ЧУДОВА МОЛОДЬ”

Волонтерський рух неможливий без тих, хто за кермом, і тих, хто може завантажити або розвантажити машину. Йдеться про сотні кілограмів, а інколи – і про десятки тонн.

Попри свою малу габаритність “Пежо”, яку ніжинській “Зграї” подарувала волонтерка з Івано-Франківська (за що їй безмежна подяка), може перевозити до тонни овочей.

Дуже патріотично налаштований колектив Ніжинського фахового коледжу НУБІП України. Викладачі Руслан Кубрак та Ірина Савченко завжди на зв’язку. У “Зграї” працюють дівчата з екогуртка, який веде пані Ірина. Хлопці-студенти вантажать машини, не рахуючись із часом.

Завжди готові допомогти тренер Даніїл Карлов зі своїми вихованцями зі “Спарти”, представник сучасної молоді Антон Антоненко, команда Дмитра Тимошика.

“Коли я почала волонтерити, то змінила думку про молодь. У нас в Ніжині чудові хлопці та дівчата. Ми щиро вдячні кожному за допомогу”, – зазначає пані Наталя.

ПОЧАЛИ ВИГОТОВЛЯТИ ЩЕ Й СУХУ АДЖИКУ

Наразі у “Зграї” виготовляють 9 видів супів: гречаний, ніжинський розсольник, капуснянку (цей суп йде суто під консерву в томаті), суп-пюре гороховий із сухарями (для нього потрібно перемолоти 2-3 мішки гороха), суп з макаронами, грузинський суп харчо, пшоняний суп (він дуже поживний, після нього довго не хочеться їсти), ячневий суп і український борщ. Перевірено: супи у сухому вигляді можуть зберігатися півроку.

Крім супів, для воїнів готують 3 види молочних каш: “Котигорошка” (рисова з родзинками), “Силу воїна” (вівсянка з родзинками), “Чумацький шлях” (макарони з ваниллю). Є ще узвар, який хлопці полюбляють їсти сухим.

Пакетики зі смаколиками, сухарики від “Зграї” воїни носять із собою у кишенях. Це дуже зручні перекуси. До слова, ніжинські волонтери передають захисникам одних лише сухариків до 20 тисяч пакетиків щомісяця.

З цього року у “Зграї” виготовляють ще й суху аджику. Почалося з того, що хтось залишив на ґанку гострий перець – у дарунок. Хлопці-грузини, які воюють на боці України, надали рецепт сухої аджики, яку роблять їхні мами. Страва вийшла гострою, але смачною. Захисникам до вподоби.

“ЗГРАЯ” ЗМІНЮЄ ЛЮДЕЙ НА КРАЩЕ

Пані Наталя зазначила, що “Зграя” міняє людей на краще і навела пару прикладів.

Двох колючих їжачків нагадували мешканки соцгуртожитку з вул. Прилуцької Надія Обабко і Христина Синяк, коли вперше переступили поріг волонтерської організації. Зараз дівчат не впізнати. Вони стали доброзичливими та усміхненими.

Пані Валентина прийшла в організацію дуже замкненою, не говіркою, боязкою. А зараз це людина, яка вільно спілкується з усіма, не боїться висловлювати свої думки.

“Спільна справа гуртує людей. Міняє. Люди хочуть бути корисними. Для них це важливо. Вони не бояться роботи. З деякими ми навіть не знайомі. Ви б бачили, як раділи наші волонтери, коли я вручала їм грамоти до Міжнародного Дня волонтера! Люди немов літали на крилах. Волонтерам треба знати, що справа, яку вони роблять, цінується іншими”, – підкреслила пані Наталя.

ДОПОМОГА ХЕРСОНЩИНІ І НЕ ТІЛЬКИ

У рамках проєкту “Залучення ВПО до волонтерської діяльності як інструмент досягнення соціальної згуртованості Ніжинської громади”, який виграли минулоріч, залучили до співпраці внутрішньо переміщених осіб.

Налагоджено співпрацю з благодійними фондами Дніпра, Харківщини, Запоріжжя, Херсонщини, Кіровоградщини.

На межі Херсона і Кіровоградщини працює фонд “Українська незламна нація”. Нині там надскладна ситуація. Коли тамтешні благодійники вперше звернулися за допомогою до ніжинських волонтерів, то для зібраної жителями Ніжинщини продукції у мікроавтобусі не вистачило місця.

У вересні вони вже надіслали до Ніжина 20-тонну вантажівку. І знову – та ж історія: ще й не все влізло. Нещодавно, в заметіль, звідти знову прибула вантажівка. І цього разу вона теж поїхала в зворотню дорогу наповненою. Люди з Херсонщини були дуже вдячні за городину, консервацію та смаколики.

Крім того, “Зграя” тісно співпрацює з місцевими волонтерськими осередками. Зокрема, з тими, що знаходяться в Покровській церкві (матушка Дарія) та Соборі Всіх Святих (отець Сергій).

НЕ ХЛІБОМ ЄДИНИМ

Ніжинська “Зграя” співпрацює з усіма, хто готовий допомогти і кому потрібна допомога. Йдеться не тільки про смаколики та сухарики.

Так, днями благодійний фонд з Києва “Коло”, одним із засновників якого є Володимир Нечипорук, передав до Ніжина 300 кг вітамінів в таблетках. Препарати надіслали з-за кордону за запитом наших захисників.

Є й волонтери, які працюють на дому. Приміром, Олена Пайєта з Броварів в’яже шкарпетки, сама пакує і вкладає туди цукерки. А потім передає до Ніжина.

Захисники потребують й психологічного розвантаження. Інколи хочуть просто поспілкуватися. Почути добре слово.

Своєю чергою, волонтери готові щохвилини дякувати захисникам за те, що вони боронять нашу державу від ворожої навали, що завдяки їм ми всі маємо змогу жити і спокійно працювати.

На жаль, назвати прізвища всіх волонтерів, хто допомагає захисникам через “Кухарську Зграю Вовченят”, неможливо. Але кожна людина повинна знати: саме її внесок наближає Україну до Перемоги!

Низький уклін вам, дорогенькі!

Автор: журналіст Nizhyn Post Валентина Савчук
Фото автора та з альбому Н. Забіли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *