На Ніжинщині є унікальний хата-музей народного побуту, де оживає душа українського народу. Що можна побачити, спробувати, відчути, дізнатися про історію його створення, і головне — де це знаходиться? Розповімо далі.

Господиня музейної світлиці

Засновницею української світлиці є Атаманенко Олена Михайлівна. Ось як вона розповідає про себе та своє захоплення давниною:

“Родом я з Донецької області, Артемівського району, міста Сіверськ.

Ще з дитинства мене приваблювали старовинні речі: глечики, прялки, різні предмети меблів. За кожною з цих речей стоїть цікава історія та енергетика майстра. Дивлячись на ці, здавалося б, прості, навіть примітивні предмети побуту, моя уява оживала.

Якось ми перевезли з бабусиної хати стіл із різьбленими ніжками, диван, етажерку та старий комод. На той час я вже була заміжня і мала двох дітей. Ці раритетні речі чудово вписалися в одну з кімнат нашого дому! До нас часто приходили однолітки моїх доньок, і ми разом обговорювали життя людей минулих часів. Я розпитувала їх про дідусів і бабусь, пригощала трав’яним чаєм і пиріжками.

Згодом ми почали брати участь у виставках до Дня міста. А трохи пізніше про нас стали писати в місцевих газетах, і ми з радістю ділилися матеріалами про звичаї нашого народу зі ЗМІ”.

Переїзд

“Після подій 2014 року мені з родиною довелося залишити домівку. Ми опинилися в передмісті Києва. Діти навчалися, а я працювала. Якось я натрапила на оголошення про продаж хат під Ніжином за 3000 грн. Я була в захваті: “Оце моє!” Залишалося тільки переконати чоловіка. Так ми купили хатину біля села Велика Дорога. Згодом нам запропонували придбати й сусідню. Тепер в одній садибі ми живемо, а в іншій розташований наш музей”.

 Музейна світлиця

 “У нашій хаті, музейній, — уточнює Олена Михайлівна, — ми відтворили побут українців минулих часів.

Тут навіть є піч, яку називаємо “Запорізька Січ”. У ній ми печемо хліб і готуємо борщ ,,Бобовик” за стародавнім рецептом”. Одразу ж цікавимося тонкощами приготування особливої для нас страви. Пані Олена охоче ділиться: “Весь смак криється у додаванні особливих інгредієнтів: цукрового буряку та бобів. Так готували наші бабусі”.

Гості

“До нас приїздять гості з Києва, Ніжина, Талалаївки, Великої Дороги. Завітати можуть навіть випадкові перехожі, адже ми розташовані на території гідрологічного заказника “Кравчукове болото”. Тут є ставочок із джерельною водою, а поряд гуляють лелеки, білі чаплі, косулі, зайці та навіть лосі. У нас також є свій гурт  – “Липняк”, що виконує українські пісні. Окрім кулінарних майстер-класів, ми проводимо заняття зі створення ляльок-мотанок-травниць”.

Плани на майбутнє

“Ми мріємо відродити традиції хліборобського циклу, тобто робити хліб “з нуля” починаючи від сіяння зерна, його жаття, молотьби; обряди закликів весни, весільні ритуали, виготовлення вінків, глиняних іграшок, лозоплетіння, солом’яних виробів, вишивки — усе те, чим жили наші предки.

Запрошуємо всіх, хто хоче відчути колорит української культури, до нас у гості: село Кравчиха, вулиця Польова, 21.

Ми даємо безкінечний ресурс під назвою “Сила Роду”. Запрошуемо в нашу казку!”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *