Практично у кожного комунального підприємства або управляючої компанії є боржники. В тому числі й в Ніжині. Серед боржників – чимало заможних споживачів, які свідомо не сплачують за комунальні послуги. То як з ними боротися?
На Ніжинському комунальному підприємстві “Служба Єдиного Замовника” проводиться регулярна і цілеспрямована робота з цього приводу. Поділитися досвідом ми попросили головного юрисконсульта підприємства Світлану Анатоліївну Потапенко. Можливо, дехто з колег візьме цей досвід собі на озброєння.
– На КП “Служба Єдиного Замовника” я працевлаштувалася 1 червня минулого року. З того моменту розпочалася посилена робота з боржниками. Зауважу: робота, яка ведеться виключно законним шляхом!
– Є передчуття, що з людьми працювати нелегко…
– Так, з людьми працювати дуже важко. Не останню роль відіграє надскладна ситуація в країні. Але є такі споживачі, які мають по10–40 тис грн боргів. Зрозуміло: цей борг накопичувався не один рік. У таких випадках подаємо позов до суду.
– Основні боржники – це населення?
– Точніше сказати, громадяни України. Житлове приміщення (квартира, кімната в гуртожитку) або нежитлове оформлюються на того чи іншого громадянина України.
Так, переважна більшість боржників – це населення. Існує велика заборгованість у гуртожитках. Наразі ми працюємо по трьох з них, де пропонуємо сплатити споживачам борг до 1 листопада або укласти договір реструктуризації.
Далі – суд. Є чимало й відомих людей у місті, які є боржниками. Серед них – адвокати, підприємці та інші.
Надсилаємо власникам попередження, претензії. Це не для того, щоб залякати людей. Для того, щоб люди, нарешті, зрозуміли: треба співпрацювати! Ми не благодійна організація і не можемо надавати послуги безкоштовно.
З 2019 року власниками будинків є самі мешканці, тобто співвласники. І, в першу чергу, вони несуть відповідальність за свій будинок. Той, хто не платить, порушує права інших мешканців. Тому що за ті кошти, які акумулюються у на рахунку будинку, можна виконувати певні роботи. А через неплатників весь об’єм робіт виконати неможливо.
– Додайте, будь ласка, конкретики.
– З 1 січня по 1 жовтня 2023 року ми подали 74 заяви про видачу судових наказів, в тому числі й позовні заяви на суму більше ніж 675 тис гривень. Це приблизно 5% всіх боргів. Серед них чимало дуже давнішніх боржників. Загалом протягом 2022-2023 років (нагадаю: я працюю лише з червня 2022 року) КП “СЄЗ” надійшло 150 тис грн від проведеної роботи.
– Чи вигідно підприємству звертатися до суду? Від якої суми боргу можете подати позов?
– Кожному судовому засіданню передує кропітка робота: нам доводиться спочатку з’ясувати, хто у будинку зареєстрований, хто власник. Витяги з державного реєстру нерухомості платні. Це витрати, які нам не повертаються. Але це того варто. Особливо, якщо у громадянина чималий борг.
Якщо у споживача накопичилося приблизно 2 тис грн боргу, то це вже постійна несплата. Можемо подавати до суду.
Але охопити понад півтори сотні будинків, де проживають наші боржники, дуже важко. Тому роботу ведемо поступово.
Чимало людей ще до суду укладають договори реструктуризації. Ми підтримуємо й таке рішення. У цьому випадку люди несуть менші затрати, не сплачують судовий та виконавчий збори. Вигідно обом сторонам.
– Чи були прецеденти, щоб суд вигравали боржники?
– За час мого перебування на посаді головного юрисконсульта подібних прецедентів не було. Досі суд задовольняв всі позови на користь КП “СЄЗ”. І це зрозуміло: громадянин повинен оплатити надану йому житлово-комунальну послугу в повному обсязі.
– А немає винятків, щоб списати борги, приміром, малозабезпеченим?
– Згідно із Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, списання заборгованості не передбачається. Для певних категорій громадян держава призначила пільги та субсидії.
– Якщо рішення суду не виконується, що тоді?
– Тоді до роботи підключається виконавча служба. У нас з нею тісна і постійна співпраця. Виконавча служба має право накласти арешт на майно боржника, здійснюється арешт карткових рахунків з подальшим стягненням боргу.
– А якщо і цей спосіб виявляється не дієвим?
– В моїй практиці був такий випадок: раптом виявилося, що у підприємця немає особистого майна, і виконавча служба не може стягнути борг. Минуло кілька років. Нещодавно “наш герой” попався – його майно “засвітилося”. Можливо, це житло або автівка. Наразі з нього стягнули половину боргу. До слова, цьогоріч деякі боржники сплатили КП “СЄЗ” за судовими наказами, виданими ще у 2015–2016 роках.
Трапляються і такі історії. Нещодавно до нас звернувся споживач, якому потрібно було отримати певні послуги. Виявилося, що у нього більше 10 тис грн боргу. Громадянин добровільно сплатив борг, навіть без договору реструктуризації. Ми, у свою чергу, надали йому послугу. Повторюся: наше підприємство завжди готово піти на поступки людям!
– Як діяти у тих випадках, коли у будинку ніхто не зареєстрований, а борг росте?
– У майна завжди є власник. Буквально в цьому місяці ми подали до суду таку позовну заяву. Заборгованість за комунальні послуги у даному випадку складає понад 40 тис гривень. Маємо кілька подібних прикладів.
Трапляються випадки, коли будинки переходять до інших управляючих компаній. Споживачі чомусь думають, що їм спишуть борги. Ні, такого не буде.
У нас також налагоджена тісна співпраця зі старшими будинків. Від них багато чого залежить, адже вони – зацікавлені у сплаті за комунальні послуги. Ці уповноважені особи беруть у нас інформацію по боржниках і спочатку самі з ними працюють. Якщо вплинути на них не можуть, тоді повертаються до нас. Тоді вже ми подаємо до суду.
– Чи можуть мешканці будинків звертатися до Вас на консультацію?
– Так, можуть. Ми намагаємося надати відповідь всім, хто до нас звертається. Крім того, встановлено графік прийому громадян керівником підприємства Владиславом Адольфовичем Корманом, де ніжинці також можуть порушувати проблемні питання. Завдяки тісній співпраці, взаєморозумінню і взаємоповазі ці проблеми нам вдається розв’язати у максимально короткі терміни.
– Пані Світлано, щиро дякую за змістовну розмову.
Автор: журналіст Nizhyn Post Вероніка Грицова
Фото автора
Юристу краще пошукати іншу роботу, бо боржники можуть зустрітися в темному провулку