До початку повномасштабної війни салюти та феєрверки були невід’ємною частиною різдвяних та новорічних свят. Однак тепер для більшості з нас ці гучні звуки асоціюються з війною, а не зі святом. Гучні звуки феєрверків нагадують про вибухи, що повертає військових із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) та цивільних до болісних спогадів. Часті повітряні тривоги та вибухи стали частиною буденного життя в багатьох регіонах України, і піротехніка лише посилює тривожність.

В Україні діє заборона на запуск феєрверків і салютів. За її порушення громадянам можуть загрожувати фінансові санкції (штрафи), а у деяких випадках – навіть кримінальна відповідальність.

Особам, які попри заборону використовують піротехніку під час війни, може загрожувати як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

Згідно зі статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягне за собою:

  • або попередження
  • або накладення штрафу на пересічних українців від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від 85 до 255 грн
  • або накладення штрафу на посадових осіб та громадян (суб’єктів господарської діяльності) від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від 255 до 510 грн

Такі ж дії, вчинені повторно впродовж року, караються:

  • накладенням штрафу на громадян від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 до 510 грн) – із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої
  • накладенням штрафу на посадових осіб та громадян (суб’єктів господарської діяльності) від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 2550 грн) – із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші

Крім того, у деяких випадках використання піротехніки може підпадати під статтю 296 Кримінального кодексу України “Хуліганство” – грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.

За це можна дістати:

  • або штраф від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 грн)
  • або пробаційним наглядом на строк до 5 років
  • або обмеженням волі на строк до 5 років

Якщо ті самі дії були вчинені групою осіб, вони караються:

  • або обмеженням волі на строк до 5 років
  • або позбавленням волі на строк до 4 років

Якщо такі дії були вчинені особою, раніше судимою за хуліганство, або ж мав місце опір представникові влади або представникові громадськості (який виконував обов’язки з охорони громадського порядку), чи іншим громадянам, які припиняли хуліганські дії, можна дістати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.

Насамкінець якщо такі дії були вчинені із застосуванням вогнепальної або холодної зброї (чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень), порушникам загрожує позбавлення волі на строк від 3 до 7 років.

У статті використані матеріали з сайту РБК-Україна

Фото ілюстративне

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *