18 вересня у Ніжинській міській раді відбулася нарада, де заслухали керівників чотирьох комунальних підприємств, які мають збиткову діяльність за перше півріччя 2023 року.

До складу робочої групи увійшли: міський голова, перший заступник міського голови, спеціалісти відділу економіки, начальник фінуправління, начальник відділу юридично-кадрового забезпечення, голови постійних депутатських комісій. На нараду також були запрошені депутати міської ради.

Питань було два: ЯКІ ЧИННИКИ СПРИЧИНИЛИ ЗБИТКОВІСТЬ І ЯК ВИЙТИ З СИТУАЦІЇ, ЩО СКЛАЛАСЯ?

КНП “НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ ПОЛОГОВИЙ БУДИНОК”

ДОХОДИ І ВИТРАТИ

Підприємство надавало медичні послуги по 7 пакетах. Дохідна частина склала понад 24 млн грн. Загальна сума витрат на оплату праці, лікарські засоби, медичні матеріали, паливо та електроенергію, амортизацію за перше півріччя складає 25 млн грн.

Кількість працюючих станом на 1 липня – 169 чоловік. Середньомісячна заробітна плата – 14 тис. грн.

Фінансова підтримка з місцевого бюджету – 8,8 млн грн. На останній сесії міської ради виділили ще 2,5 млн грн.

ФАКТОРИ, ЯКІ СПРИЧИНИЛИ ЗБИТКОВІСТЬ

На фінансовий стан підприємства вплинуло кілька чинників. Так, Національна служба здоров’я України без пояснень відмінила один з пакетів, а це мінус 4 млн грн. Крім того, за пологи платять не вчасно.

ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ

Скоротили персонал на 9 чоловік. Відпустка медперсоналу за власний рахунок на два тижні. Зменшили виплати за напруженість. Зараз підприємство перебуває в стадії підписання гранту з Японією – з 1 жовтня мобільна бригада зароблятиме кошти за додатковим пакетом.

Олександр Кодола, Ніжинський міський голова: “Працюємо над тим, щоб наш пологовий будинок залишився окремим юридичним закладом. Є потужна медична база, фахівці, обладнання, будівля. Щодо цього відбулася розмова з першим заступником міністра охорони здоров’я. Міська рада і депутати завжди підтримують медзаклад у межах можливостей”.

Ірина Грозенко, заступник Ніжинського міського голови: “Щоб міська лікарня була кластерною, треба створити щось на кшталт жіночої консультації. Сьогодні ми працюємо з німецькими партнерами. Вони постійно виділяють для пологового будинку нове обладнання. Матеріальна база і досвідчений колектив дозволяють боротися за те, щоб цей заклад залишився самостійним”.

Валерій Якуба, гендиректор КНП “Ніжинський міський пологовий будинок”: “За умовами НСЗУ, має бути 400 пологів на рік. У нас вже 447. Минулоріч було понад 700. Може, і цього року дотягнемо. Зараз жінки почали масово поступати. Якщо нам вдасться зберегти самостійність, то нас залишиться троє по області разом з Чернігівським пологовим будинком і Чернігівською районною лікарнею”.

КНП “НІЖИНСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА МІСЬКА ЛІКАРНЯ ІМЕНІ МИКОЛИ ГАЛИЦЬКОГО”

ДОХОДИ І ВИТРАТИ

Підприємство надавало медичні послуги по 19 пакетах. Дохідна частина склала 93 млн грн. Кошти НСЗУ – майже 70 млн. грн. (на 15 млн грн менше проти аналогічного періоду минулого року); дохід від платних послуг складає 2 млн грн. (збільшився на понад 300%).

Загальна сума витрат на оплату праці, лікарські засоби, медичні матеріали, паливо, енергію, харчування, підвищення кваліфікації персоналу, послуг з поточного ремонту медичного обладнання – 111 тис грн.

Кількість працюючих станом на 1 липня – 755 чоловік, що більше проти аналогічного періоду минулого року на 126 чоловік (збільшення в зв’язку з приєднанням районної лікарні). Середньомісячна заробітна плата – 15,3 тис грн.

Фінансова підтримка з місцевого бюджету – 10 млн грн. Наразі всі використані.

ФАКТОРИ, ЯКІ СПРИЧИНИЛИ ЗБИТКОВІСТЬ

НСЗУ забрала “ковідний” пакет – мінус 40 млн грн. Зменшення кількості послуг і тарифів на них в 2022 році.

ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ

З початку року проведений аналіз щодо кількості внесення медичних записів до електронної системи та їх якості. Так, у січні було понад 9 тисяч записів про амбулаторні прийоми, а на кінець першого півріччя – вже понад 21 тисячу. По виписках зі стаціонару сума збільшилася в півтора рази. Медичних процедур зареєстровано майже утричі більше.

За рекомендацією депутатської комісії адміністрацією лікарні вжито низку заходів. Проведено оптимізацію: 17 працівників перейшли працювати в інші відділення, 5 звільнилися. Зменшено матеріальні витрати і витрати на харчування. Не виплачується премія адміністрації.

Медзаклад активно співпрацював з благодійниками і отримав медичного обладнання на суму 9 млн грн. Крім того, НСЗУ зробило перерахунок на 31 млн грн за надання медичних послуг. Завдяки цим коштам у лікарні до кінця року не буде заборгованості ні по зарплаті, ні по інших витратах. Наразі ситуація врегульована.

Олександр Кодола, Ніжинський міський голова: “На початок нового року медзакладу потрібно закумулювати певну фінансову подушку, адже фінансовий рік розпочинається не в січні, а в лютому”.

У депутатів виникли пропозиції скоротити бухгалтерський склад медзакладу. Як пояснила О. Швець, кількість бухгалтерів прораховується на кількість ліжок. Наразі вже оптимізована посада економіста. Але керівник пообіцяла ще раз переглянути цю пропозицію.

Депутатами також порушувалися питання щодо стану реабілітаційного відділення, а також щодо доцільності модернізації приміщень лікарні під час війни, зокрема, йдеться про утеплення, на яке потрібні чималі кошти.

Ольга Швець, гендиректорка КНП “Ніжинська центральна міська лікарня імені Миколи Галицького”: “Реабілітаційний пакет фінансується НСЗУ. Але через відсутність реабілітаційного відділення медична допомога надавалася по інших відділеннях, найбільше – у травматологічному і неврологічному. Цьогоріч, коли вже було заплановано приєднання районної лікарні, ми передбачили об’єднати ці ліжка в одному – колишньому інфекційному – відділенні. Це тимчасовий захід. Але наше бачення – розмістити реабілітаційне відділення в іншому приміщенні. Там потрібно провести ремонтні роботи та адаптувати його до умов надання реабілітаційної медичної допомоги. На даний час виготовляємо проєкт на проведення робіт, беремо участь у грантовій програмі на придбання обладнання. Дуже велика кількість охочих пройти реабілітацію. Поки що варіанти два: або відмовитися від пакету, а це 1 млн 200 грн, або потерпіти. Тобто ми є заручниками обставин. Ми обрали другий варіант: терпимо і рухаємося далі.

Щодо модернізації приміщень. Минулоріч, під час відключень електронергії, це питання було дуже актуальним, тому лікарні запропонували участь у програмі енергоефективності.

Олександр Кодола, Ніжинський міський голова: “Всі знають, в якому стані нам дісталася у спадщину міська лікарня. Вона потребує дуже багато інвестицій і капіталовкладень. Сьогодні працює проект за угодою мерів, згідно з яким медзаклади можуть отримати кошти на заходи з енергомодернізації, без нашого співфінансування. Але треба правильно розставити пріорітети – чи зважуємося ми зараз на проект утеплення, чи направляємо ці кошти, наприклад, на облаштування реабілітаційного відділення”.

Ірина Грозенко, заступник Ніжинського міського голови: “Звертаюся до депутатів з проханням відшукати можливість для ремонту санвузлів у лікарні. Вона буде кластерною. Тут лікуватимуться люди з інших регіонів. Моє бачення як профільного заступника – у першу чергу зробити реабілітаційне відділення і санвузли”.

КНП “НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

ДОХОДИ І ВИТРАТИ

Підприємство надавало медичні послуги по 2 пакетах. Дохідна частина склала 28 млн. грн. Переважна частина доходів – 21 млн грн – кошти НСЗУ. Витрати складають 30 млн грн.
Кількість працюючих – 131 чоловік, що менше проти аналогічного періоду минулого року на одну особу. Середньомісячна заробітна плата – 20,5 тис. грн.

Фінансова підтримка з місцевого бюджету – 2 млн грн.

ФАКТОРИ, ЯКІ СПРИЧИНИЛИ ЗБИТКОВІСТЬ

Анулювання пакету “Вакцінація від гострої респіраторної хвороби COVID-19”, це мінус 800 тис грн. Надання медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам, переважна більшість з яких не уклали декларацій з лікарями Центру. Незмінна базова капітаційна ставка на надання первинної медичної допомоги при значному зростанні цін на витратні матеріали та послуги. У січні поточного року НСЗУ не було оголошено закупівлю медичних послуг за пакетом “Мобільна паліативна допомога”.

ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ

Наприкінці червня 2023 року укладено договір за пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”, вже за серпень очікується надходження 200 тис грн. Збільшується кількість пацієнтів, які укладають декларації з лікарями Центру.

Оксана Калініченко, директорка КНП “Ніжинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги”: “Підприємство має високу дохідність, належний рівень платоспроможності та фінансової незалежності. Це забезпечує покриття усіх поточних витрат без залучення додаткових джерел фінансування”.

Ірина Грозенко, заступник Ніжинського міського голови: “Згідно з обласним рейтингом, медзаклад займає лідируючі позиції. Підприємство самодостатнє. Успішно фінансується, працює. Розширити надання послуг плануємо за рахунок мобільної бригади. Амбулаторії, крім тієї, що на вул. Олександра Мацієвського, у нормальному стані. Працюємо з низкою грантодавців щодо реконструкції аптеки №200, щоб перенести туди дану амбулаторію. Проектно-кошторисна документація виготовлена.

Є бажання створити амбулаторію №10 на базі поліклініки районної лікарні. Шукаємо приміщення”.

КП “НІЖИНСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА”

ДОХОДИ І ВИТРАТИ

Дохідна частина становить 43 млн грн. Підприємство надає послуги водопостачання, водовідведення, інші неліцензовані послуги. Витрати підприємства спрямовані на оплату праці, паливо, електронергію, сировину, основні матеріали, амортизацію. Збиток – 9 млн грн.

Кількість працюючих – 220 чоловік , що є рівнозначним показнику аналогічного періоду минулого року. Середньомісячна заробітна плата – 13,6 тис грн.

Фінансова підтримка з місцевого бюджету – 8 млн грн.

ФАКТОРИ, ЯКІ СПРИЧИНИЛИ ЗБИТКОВІСТЬ

Зменшилися обсяги використання води у дитсадках, школах, ТОВ “ТеплоМережі”. Через це втрачено понад 1,5 млн грн.

Зросла вартість електроенергії. В тарифі закладено 4,07 грн (без ПДВ), а сьогодні вона складає 5,84 грн. Навіть зменшення використання електроенергії проблему не вирішує – втрачається щомісячно до півмільйона гривень. Суттєве здорожчали паливно-мастильні матеріали. Амортизація генераторів – понад 600 тис грн.

Найбільшими дебіторами є населення. Загальна сума заборгованості – понад 15 млн грн. Понад 5 млн – заборгованість по різницях в тарифах державного бюджету. Поки що немає механізму з повернення цих коштів.

ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ

Скоригувати тариф на підвищення вартості електроенергії. В загальному він збільшиться на 5,5 грн. Це дасть додатковий дохід в 700 тис грн. Залучити кредитні кошти.

Порівнювати тарифи у Ніжині та Чернігові або Києві некоректно: тариф залежить від кількості споживачів. Чим більше місто, тим менше плата.

У порівнянні з іншими містами Ніжин з тарифом 53,15 грн виглядає так: Носівка – 74,12 грн, Ічня – 72,19 грн, Городня – 63 грн, Бобровиця – 61,7 грн. У Прилуках тариф давно не переглядався через кризу в органах місцевого самоврядування.

Олександр Кодола, Ніжинський міський голова доручив першому заступнику Федору Вовченку спільно з відділом економіки вивчити питання по коригуванню тарифів. КП “НВУКГ” має надати свої пропозиції.

Очільник міста поцікавився, коли буде збудована сонячна електростанція. Її сьогодні підприємству не вистачає. Тому, в першу чергу, слід максимально пришвидшити роботу, аби вона запрацювала.

Олександр Марсов, директор КП “НУВКГ”: “Згідно з планом, будівництво сонячної електростанції заплановано на наступний рік. Її потужність – 130 кіловат. Хотілося б розпочати будівництво цьогоріч. Але заважають бюрократичні моменти”.

У цілому спілкування представників влади, керівників і депутатів вийшло цікавим і конструктивним. Кожен мав можливість висловити свою думку. Були окреслені проблемні питання, над якими слід всім плідно попрацювати.

Автор: журналіст Nizhyn Post Вероніка Грицова

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *