В Україні 20 лютого вшановують пам’ять Героїв Небесної Сотні. 10 років тому з 18-го по 21-го лютого 2014 року у Києві на вулиці Інститутській силовики застрелили 47 активістів Євромайдану. Загалом під час Революції гідності загинуло більше ста людей. Їх назвали “Небесною сотнею”. Троє героїв “Небесної сотні” з Чернігівщини: це Василь Прохорський, Андрій Мовчан та Віктор Орленко.
Василь Прохорський був волонтером, медиком на Майдані. Він загинув 18 лютого 2014 року, коли надавав допомогу пораненому. Куля влучила йому у потилицю.
В пам’ять про сина, розстріляного на Майдані, мати Василя Прохорського Світлана Діденко власноруч розібрала сільське сміттєзвалище і засадила його квітами. У Дмитрівці Бахмацького району на вулиці імені Василя Прохорського все нагадує про подвиг 33-річного хлопця. На своїй сторінці в соціальній мережі лишив останній допис “Рабів до раю не пускають”.
Василь Прохорський. ФОТО: Сергій Бутко
Андрій Мовчан був залізничником за освітою, але мріяв стати актором. Він працював майстром сцени Національного театру імені Івана Франка у Києві. Кожного дня він ходив на Майдан, перебував на барикадах. Його не стало 20 лютого. Його тіло знайшли серед загиблих у Михайлівському соборі.
Андрій Мовчан. ФОТО: Небесна Сотня
Віктор Орленко ходив на Майдан разом зі своїми дітьми, 19-річним Олександром та 21-річною Світланою. Коли побачив, що поряд з сином розірвалася граната, кинувся допомогти синові, в цей час отримав тяжке поранення в голову. Рік чоловік боровся за життя, проте 3 липня 2015 року він помер у київській лікарні. Його поховали у Талалаївці на Ніжинщині. Віктору Орленку присвоєно звання Герой України та нагороджено посмертно орденом “Золота Зірка”.
За даними прокуратури, під час Революції гідності загинуло 104 людини. Поранень тоді зазнали 2,5 тисячі людей. Зі сторони силовиків, за даними Міністерства внутрішніх справ, в період з 18 лютого по 2 березня 2014 року загинули 17 співробітників.
Віктор Орленко. ФОТО: Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні
Нагадаємо, 21 листопада 2013-го тодішній прем’єр-міністр України Микола Азаров відклав підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Через це на Майдан Незалежності у центрі Києва вийшли протестувальники. Після побиття студентів на Майдані почались масові протести. День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого згідно з Указом президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні” на знак пам’яті про громадян, які загинули під час Революції Гідності.