Про профілактику та лікування соціально-небезпечних хвороб – туберкульозу та ВІЛ-інфекції/ СНІДу – говорили сьогодні на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА.
Робота щодо підтвердження діагнозу, подальшого лікування та профілактики згаданих хвороб в області проводиться постійно.
«На початковому етапі пацієнт звертається до сімейного лікаря, який проводить первинну діагностику та направляє до спеціаліста. Для кожного пацієнта створюється план лікування і здійснюється подальший медичний супровід. У районних та міських лікарнях області працюють лікарі-фтизіатри та лікарі-інфекціоністи. Вони за необхідності скеровують пацієнта до закладів, які надають спеціалізовану медичну допомогу. У Чернігові – це обласна лікарня та її відповідні структурні підрозділи – Центр фтизіатрії та Центр протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу», – зазначив начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА Андрій Лінник.
Розповів спікер і про стаціонарне відділення обласного центру соціально значущих та небезпечних хвороб, будівля якого була повністю зруйнована в березні минулого року. Тимчасово стаціонарне відділення закладу розташовується в приміщенні одного з корпусів обласної психоневрологічної лікарні, яке було відремонтоване завдяки допомозі Міжнародного медичного корпусу. Триває робота щодо залучення міжнародних донорів до відновлення зруйнованої будівлі.
До процесів раннього виявлення, діагностики та профілактики соціально небезпечних хвороб задіяні багато громадських та міжнародних неурядових організацій. Зокрема, завдяки їхній підтримці та за участі Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ проводиться робота в громадах.
З метою активного та своєчасного виявлення туберкульозу в області впроваджена і працює система скринінгу. Вона включає щорічні рентгенологічні огляди населення, яке відносяться до груп ризику. Завдяки проєкту міжнародної організації PATH такі обстеження проводять у віддалених населених пунктах.
Загалом з початку року на Чернігівщині виявлено 322 хворих на туберкульоз, серед дітей таких випадків – 9.
«Туберкульоз – виліковна хвороба, але за умови її своєчасного лікування. В межах програми медичних гарантій пацієнти отримують його безоплатно. Лікування здійснюється відповідно до оновлених стандартів, із застосуванням сучасних ефективних протитуберкульозних препаратів. Завдяки цьому в поточному році вдалося зменшити його терміни. Проте важливо пройти повний курс лікування, аби уникнути стійкої до ліків форми туберкульозу», – наголосила головна експертка Управління охорони здоров’я ОДА за напрямком «Фтизіатрія» Жанна Карпенко.
Важливою є профілактика, яка включає вакцинацію БЦЖ в перші дні народження дитини, своєчасне виявлення хворих на туберкульоз та якнайшвидший початок лікування.
Ще одне небезпечне захворювання, за поширеністю якого Чернігівщина на п’ятому місці серед регіонів України, – ВІЛ-інфекція. Про профілактику та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу поінформувала головна експертка Управління охорони здоров’я ОДА за даним напрямком Ірина Тесленок. Наразі в області на обліку з цим захворюванням перебуває 4221 дорослий та 158 дітей.
Лікування передбачає приймання антиретровірусної терапії. Всі препарати – високоефективні та безкоштовні, надаються коштом міжнародних донорів.
«Підступність цієї хвороби полягає в тому, що людина протягом перших 8-10 років з моменту інфікування не відчуває ніяких змін в організмі. Тому кожна особа раз на рік повинна обстежуватися на ВІЛ-інфекцію. Діагностувати захворювання можна зробивши цитотест крові у сімейного лікаря, будь-якого вузького спеціаліста або в Центр протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу. Також є можливість замовити оральний тест на сайті благодійної організації “Чернігівська Мережа “», – зазначила Ірина Тесленок.
Крім того, орієнтовно у квітні наступного року планується встановлення тестоматів з оральними тестами в медичних закладах області: обласній лікарні та Чернігівській міській № 2, а також у Прилуцькій та Ніжинській центральних міських. Згодом цей перелік може бути розширено.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації